
A szamárköhögés ellen házilag bőséges folyadékfogyasztással, inhalálással és köptető szerekkel tehetünk. A népi gyógyászat módszerei segítenek enyhíteni a fulladásos köhögési rohamokat, és a betegséget kísérő egyéb kellemetlen tüneteket. A szamárköhögés ellen házilag különféle borogatások, szájon át szedhető keverékek és egyes gyógynövény készítmények alkalmazásával is felléphetünk. A gyógynövényeken alapuló inhalációk elősegíthetik a gyors gyógyulást, helyreállíthatják a károsodott légzést és enyhíthetik a köhögést.
Mezei lóhere főzet
Ezt a főzetet 20 g előre összegyűjtött és szárított lóhere virágából kell elkészíteni, amit 1 pohár forró vízben főzünk meg. Ezután alacsony hőfokon 15 percig forraljuk. Az így kapott italt 30 percig ázni hagyjuk, majd leszűrjük. A főzetet szamárköhögés ellen házilag is alkalmazható kúraként használják a köhögési rohamok enyhítésére.
Tuja olaj
A tuja olajat kész formában lehet megvásárolni, és 200 ml forró vízhez 8 cseppet hozzáadni. A kapott keveréket körülbelül 10 percig tartó inhalációra használják. Ez segíthet enyhíteni az éjszakai köhögést és normalizálni a légzést szamárköhögés esetén.
Vad rozmaring
A szamárköhögés ellen házilag a vad rozmaring segítségével is van esélyünk. Ehhez rakjunk 1 evőkanálnyi virágot egy termoszba, és öntsünk rá 500 ml forró vizet. Naponta egyszer éhgyomorra igyunk belőle egy fél pohárral.
Szamárköhögés ellen házilag – inhalálás koriandermaggal
A koriandermaggal való inhalálás nagy segítséget jelenthet a szamárköhögés során jelentkező fullasztó köhögés enyhítésében. Segíthet megszüntetni a kellemetlen köhögést, ami megkönnyítheti a betegség elviselését és felgyorsíthatja a gyógyulást. Ehhez 60 g zúzott koriandermagot kell összekeverni 500 ml bármilyen növényi olajjal, és a keveréket vízfürdőben kb. 1 órán át áztatni. A kész oldatot kissé le kell hűteni, majd inhalálásra használni.
Hagymaleves
Ezt a gyógyhatású készítményt 400 g finomra őrölt hagymából, 1 liter vízzel és 250 g cukorral elkeverve készíthetjük el. Forraljuk az oldatot kb. 3 órán át alacsony hőfokon, fakanállal kevergetve. Ezután hagyjuk kihűlni, majd alaposan szűrjük le. Fogyasszunk szamárköhögés ellen házilag 15 ml-t belőle naponta 3-szor. Hűvös helyen tároljuk, és használat előtt melegítsük fel testhőmérsékletűre.
A szamárköhögésre használt népi gyógymódok ellenjavallatai
Egyes, gyógynövényeket alkalmazó népi gyógymódokat nem szabad szívroham és stroke utáni felnőtt betegeknél használni. A hagyományos népi praktikák allergiás reakciót okozhatnak azoknál az embereknél, akiknek egyéni intoleranciája van bármelyik összetevőre.
A tüdőben lerakódott váladék feloldása alternatív módszerekkel
A tüdőben lerakódott váladék feloldása fontos része bizonyos egészségügyi állapotok, például a hörgőtágulat és a krónikus tüdőbetegség kezelésének. A túl sok nyálka elzárhatja a szűk légutakat, és megnehezítheti a légzést, ez pedig fertőzésekhez, például tüdőgyulladáshoz is vezethet. A tüdőben lerakódott váladék feloldása számos módon elérhető, beleértve a természetes és otthoni lehetőségeket, például az inhalálást.
Természetes módszerek, amelyekkel könnyű a tüdőben lerakódott váladék feloldása
A természetes praktikák segíthetnek csökkenteni a váladék mennyiségét a tüdőben. Ne feledd, hogy bár „természetesek”, a kiegészítő és alternatív terápiáknak lehetnek mellékhatásaik.
Meleg folyadékok – a meleg (nem forró) folyadékok fogyasztása segíthet a besűrűsödött váladék fellazításában. Próbáld ki a teát, a meleg húslevest vagy a forró vizet citrommal!
Inhalálás – használj olyan készüléket, aminek a segítségével meleg levegőt lélegezhetsz be. Forró zuhanyt is vehetsz, vagy belélegezheted a forró vízzel teli edényből származó gőzöket. A légutakba jutó nedves levegővel elősegíthető a tüdőben lerakódott váladék feloldása
Méz – a méz csökkenti a gyulladást és a köhögést.
Sós vizes gargalizálás – a sós oldattal való gargarizálás fellazíthatja a nyálkát, és enyhülést hozhat torokfájás esetén is.
Irányított köhögés
Otthoni gyakorlatokkal segíthetsz megelőzni és csökkenteni a váladék felhalmozódását a tüdőben. Az irányított köhögés a mellkasi és a gyomorizmokat veszi igénybe a tüdőben lerakódott váladék feloldása érdekében. A szúró köhögéssel ellentétben, ami a mellkasi izmokat jobban igénybe veszi, mint a rekeszizmot, az irányított köhögés a törzsizmok stabilizálására összpontosít, hogy a rekeszizmokat hatékonyabban lehessen igénybe venni.
Mély köhögés alkalmazása a tüdőben lévő váladék kitisztítására:
- Ülj le kényelmesen egy székre, a lábaid legyenek a földön.
- A karjaidat tekerd a hasad köré, és vegyél mély levegőt.
- Az ajkaidat tartsd összeszorítva, és köhög erőteljesen.
Mikor keresd fel az orvost?
A tüdőben lévő váladék megnehezítheti a légzést, ezért fontos, hogy folyamatosan megbeszéld a tapasztalt tüneteket az orvosoddal. Kérj időpontot hozzá, ha a tüdőben lerakódott váladék feloldása során változást észlelsz a tünetekben, beleértve a váladék mennyiségét vagy színét, ami fertőzésre utalhat. Értesítsd akkor is, ha mellkasi fájdalmat, pulzusszám-változást vagy egyéb tüneteket tapasztalsz a váladékkal kapcsolatban. Azonnal fordulj orvoshoz, ha a nyálka miatt nem kapsz levegőt!